Skip links

Mail: info@globalnakliyat.com.tr

Parça Eşya Taşıma Nedir? Nasıl Yapılır?

Dünyanın en eski iş alanlarının başında lojistik sektörü gelir. Lojistik sektörü de kendi içinde alt uzmanlık alanların ayrılır. Bunlar içinde en kapsamlı ve en eski olanlarından bir tanesi taşımacılıktır. Nakliyat olarak adlandırılan bu kapsamda farklı türden, her biri ayrı birer uzmanlık alanları gerektiren değişik hizmet türleri vardır. İşte bu hizmet türlerinden bir tanesi parça eşya taşıma olup, giderek daha da çok tercih edilir hale gelmiş durumdadır.

Parça Eşya Taşıma Nedir?

Parça eşya taşıma parsiyel eşya taşıma olarak da adlandırılan bir taşımacılık biçimidir. Bulunulan mekanda olan eşyanın tamamının değil, sadece belli bir kısmının müşterinin istediği bir başka adrese taşınmasıdır. Parça eşya taşımacılığında müşteriler tek bir eşya bile gönderebilme hakkına sahiptir.

Parça eşya taşıma şehir içinde yapılabildiği gibi, şehirlerarası taşımacılık ya da uluslararası taşımacılık bünyesinde de yapılabilir. Ayrıca sadece evlerde olan belli miktardaki eşyaların taşınması değil, ofis, fabrika gibi yerlerde olan muhtelif türden eşyaların taşınması da bu kapsam içinde yer alır. 

Parça eşyanın taşıması son derece spesifik bir taşımacılık biçimi olmasından ötürü, böylesi hizmet veren nakliyat kuruluşları tarafınca gerçekleştirilir. Parsiyel eşya tam anlamı ile özel bir uzmanlık alanıdır. Kendi içinde özel püf noktaları bulunur. 

Parça Eşya Taşıma Nasıl Yapılır?

Parça eşya taşıma hizmeti verilirken aşağıda yer alan işlemler sırası ile taşımacılık firması tarafından gerçekleştirilir:

 • Taşımacılık hizmeti veren firma, parsiyel eşyaların taşınacağı alana giderek bir ön fizibilite çalışması yapar. Bu aşamada hangi eşyaların taşınacağı belirlenir.
 • İkinci adımda müşteri ile karşılıklı mutabık olunan bir sözleşme imzalanır. Sözleşmede hizmet fiyatı ve ödeme biçimi, taşımacılık süresi de yazılıdır. 
 • Sözleşmeye uyan gün ve saatte parsiyel eşya taşıma süreci başlar.
 • Yapılan taşımacılık hizmeti boyunca taşınacak olan eşyalara kayıp, çalınma hasar vb. durumlara karşı yasal mevzuatlar çerçevesinde eşya sigortası yapılır.
 • Yapılan taşımacılık hizmeti korunaklı bu tür taşımacılığa uygun araçlar ile gerçekleştirilir. Her türlü güvenlik önleminin alınması gereklidir.
 • Eşyalar ilgili adrese götürüldüğü zaman müşterinin istemesi durumunda gerekli yerlere yerleştirilir. 
 • Böylece süreç tamamlanır.

Parça Eşya  Taşıma Kimler İçindir? Neden Tercih Edilir?

Parça eşya taşıma tek başına yaşayan insanlar için alınabilecek olan hizmet türlerinden bir tanesidir. Bunun en temel sebebi ise genelde yalnız yaşayan insanların az sayıda eşyalarının olmasıdır. Bir diğer neden ise insanlar yeni bir eve taşınırken eski evlerinde yer alan eşyalarının bir kısmının taşınmasını isteyebilirler.

Böylesi bir durumda da parça eşya taşıma hizmetinin alınması kaçınılmaz bir hale gelir. Yine ofislerde eski eşyalar atılmak istenmediği zaman bir başka adrese gönderilebilir.

Aileler başka bir kentte okuyan çocuklarına ihtiyaç duydukları eşyaları göndermek isteyebilir. Ayrıca tüm bunların dışında parça eşya taşıma deprem, afet gibi doğa üstü olaylarda belli bir yere eşya göndermek için de gerekli olabilir. Genelde satılmayıp, yeniden değerlendirilmek istenen eşyalar içindir. Eski veya yeni, tüm eşyalar için yapılabilir; herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Parça Eşya Taşıması Fiyatları

Parça eşya taşıma fiyatları değişkenlik gösterir. Fiyatları belirleyen faktörler aşağıda yazılı olduğu gibidir:

 • Bu alanda hizmet veren firmanın ücret politikası: Sonuçta her taşımacılık firmasının kendince bir fiyat politikası vardır.
 • Taşınacak olan eşyanın türü: Her bir eşya türünün bu tür hizmette belirlenen bir birim fiyatı olabilmektedir.
 • Taşınacak toplam eşya miktarı: Toplam ne kadar eşya taşınacak ise ona göre toplam bir rakam ortaya çıkar
 • Apartmanlar arası taşınıyor ise hangi katlar arasında eşyanın taşındığı parsiyel taşımacılığa doğrudan etki edebilir.
 • Parsiyel eşya taşımacılığın yapılacağı yerler arasında olan mesafe. Taşınacak olan eşyaların şehir içi, şehirlerarası ya da uluslarası olması fiyatlara etki eden bir başka unsurdur.
 • Kimi zaman dönemsel bazda, yani bayram yılbaşı gibi dönemlerde fiyatlar daha düşük olabilmektedir.
 • Kimi taşımacılık firmaları sürekli çalıştıkları müşterilerine, sadakat programı kapsamında özel indirimler uygular.

Kısaca fiyatları belirleyen unsurlar bunlardır.

Ödeme biçimlerine bakıldığında firmalar bazen baştan ödemeyi peşin alabilirler. Bazı taşımacılık firmaları ödemenin bir kısmını baştan, bir kısmını iş bitiminde alabilirler. Kredi kartı ile ödeme, elden nakit ödeme, banka kartı ile ödeme, firma hesap numarasına havale gibi muhtelif türden ödeme biçimleri vardır. Müşteriler kendilerine en uygun yöntemle ödeme yapabilir. Tercih tamamen kendilerine kalmış durumdadır.

Parça Eşya Taşıması Hizmeti Alınırken Bilinmesi Gerekenler 

Parça eşya taşıma hizmeti alınırken, eğer ilk defa böylesi bir hizmet alınacak ise o zaman mutlaka çok iyi bir araştırılma yapılması gerekir. Mutlaka bu alanda uzmanlığını kanıtlamış olan firma aracılığı ile eşya taşıması yaptırılmalıdır. İlgili firmanın referansları mutlaka araştırılmalıdır. Nakliye firmasının, taşınacak eşya ya da eşyaları araca nasıl ve ne biçimde yerleştireceği öğrenilmelidir. Eşya sigortası yapılacağından ve sözleşmeli çalışılacağından emin olunmalıdır. Alanında gerekli yetki belgeleri olan firmalardan hizmet alımına gidilmesi gerekir. Güven olgusu son derece önemlidir. Tüm bunların akabinde işin finansal kısmına bakılmalıdır.

Bu noktada, Global Nakliyat firmamız, siz değerli müşterilerimizin her türlü ihtiyacına yanıt verebilmek için parça eşya taşıma hizmetini sunmaktadır. Alanında uzman ekibimiz ve geniş referans ağımızla, eşyalarınızın güvenli ve ekonomik bir şekilde taşınmasını sağlamak bizim için birincil önceliktir.

Eşya taşıma sürecinin her aşamasında şeffaf bir iletişim sağlayarak, taşınma öncesi ve sonrası destek sunmaktayız. Firmamız, gerekli tüm yetki belgelerine sahiptir ve sizlerle sözleşmeli çalışarak, eşyalarınızın sigortalanmasını garanti altına almaktadır. İstanbul nakliyat firmaları arasında Global Nakliyat olarak, hizmet kalitemiz ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemle, parça eşya taşıma ihtiyaçlarınızda güvenilir bir seçenek sunuyoruz.

× Bize Ulaşın!