Skip links

Mail: info@globalnakliyat.com.tr

Global

Ofis Taşımacılığı

Ücretsiz Teklif Alın

Çağrı Merkezi

0216 383 82 41

Ofis Taşımacılığı

Global Taşımacılık

Ofis taşımacılığı, işletmenizin faaliyetlerini kesintiye uğratmadan yeni bir ofise taşınmanızı sağlayan dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte deneyimli ve güvenilir bir nakliye firması ile çalışmak, taşınma stresini en aza indirmek ve taşınma işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için kritik önem taşır. Ofis taşımacılığı İstanbul gibi büyük şehirlerde oldukça önplana çıkan bir nakliye hizmetidir. Biçok şirketin ofislerinin yer aldığı İstanbul gibi büyük şehirlerde ofislerin taşıması için sunulan özel nakliye hizmetleri ile sorunsuz birşekilde ofisinizi taşımanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Ofis Taşımacılığı Hizmetleri

Ofis taşımacılığı konusunda Global Nakliyat olarak, taşınma sürecinin her aşamasında size yardımcı olacak geniş bir yelpazede hizmet sunmaktayız. Sunduğumuz bu hizmetler sayesinde eksiksiz bir ofis taşıma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Hizmetlerimiz şunları içerir:

  • Planlama ve hazırlık aşamaları: Ekibimiz, ofisinizi değerlendirir, taşınacak eşyaların listesini çıkarır ve taşınma planı hazırlar.
  • Paketleme ve ambalajlama süreci:Ekibimiz, tüm ofis eşyalarınızı titizlikle paketler ve ambalajlar, hassas eşyalar için özel koruma sağlar.
  • Demontaj ve montaj işlemleri:Gerekirse ofis mobilyalarınızın demontajı ve yeni ofiste montajı da ekibimiz tarafından gerçekleştirilir.
  • Taşıma hizmeti:Eşyalarınız güvenli ve sigortalı araçlarla yeni ofisinize taşınır.
  • Yerleştirme işlemi:Eşyalarınız yeni ofisinize taşındıktan sonra, eşyalarınızı istediğiniz konuma yerleştirilir.

Ofis Taşıma Fiyatları

Ofis taşıma fiyatları, taşınacak eşyaların hacmi, taşınma mesafesi, katlar arası taşıma olup olmadığı, demontaj ve montaj gibi ek hizmetler gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Ofis Taşımacılığı İstanbul için fiyat aralıkları birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Fiyat teklifi almak için Global Nakliyat ile iletişime geçebilir, gerçekleştirilecek taşınma işleminin detaylarını aktarabilir ve bu taşınma işlemi için fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Global Nakliyat olarak profesyonelce verdiğimiz, Ofis taşımacılığı İstanbul bölgesinde ihtiyacınız olan tüm taşımacılık işlemleri tarafımızdan profesyonelce gerçekleştirilebilir. Ofis taşımanın vereceği tüm stres, zaman kaybı ve olası zararların önüne geçebilmek için profesyonel ofis taşıma firmaları ile çalışmak son derece avantajlıdır. Deneyimli personellerimiz ile ofisinizi sorunsuz şekilde taşıyabilecek ve montaj işlemlerini de gerçekleştirerek size büyük bir kolaylık sağlamaktayız. Taşıma işlemlerinin mümkün olan en hızlı şekilde gerçekleştirilebilecek olması da işlerinizin aksamasının da önüne geçecektir. İşlerinizin hızlı şekilde devam edebilmesi ve büyük bir enerji kaybının da önüne geçilebilmesi için ofis taşımacılığı hizmeti veren nakliye firmaları çalışması önerilir. Global Nakliyat olarak ofis taşımacılığı alanında gelişmiş uzman ekibimiz ile tam donanımlı bir hizmet olanağı sağlamaktayız.

Gene olarak birçok ofis taşımacılığı firması ücretsiz expertiz hizmeti sunar. Bu hizmet kapsamında, alanında uzman personelimiz ofisinizi ziyaret ederek taşınacak eşyaları değerlendirir ve size en uygun fiyat teklifini verir.

Taşınacak eşyaların hacmine ve karmaşıklığına bağlı olarak, ofis taşıma işi 5 ila 15 personel arasında bir ekiple gerçekleştirilir. Fakat taşınma işleminin detaylarına göre personel sayısı her zaman farklılık gösterebilir.

Ofis taşıma sigortası, taşınma sırasında eşyalarınızın hasar görmesi veya kaybolması durumunda maddi kayıplarınızı tazmin eder. Sigorta kapsamı firmadan firmaya göre değişiklik gösterebilir, ancak Global nakliyat olarak verdiğimiz sigorta hizmetimiz şunları kapsar:

  • Taşıma sırasında oluşabilecek kaza ve hasarlar
  • Yangın, hırsızlık ve su baskını gibi doğal afetler
  • Eşyaların kaybolması veya çalınması
× Bize Ulaşın!